Kürtçe ‘Qral û Travis’ Oyununa Kaymakamlık’tan Engel

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ağrı’nın Patnos ilçesinde oynanmak istenen Kürtçe ‘Qral û Travis’ oyunu yasaklandı.

Ağrı’nın Patnos ilçesinde oynanmak istenen, Batman’da bulunan Şano Ar Tiyatrosu’nun Kürtçe ‘Qral û Travis’ oyunu, Patnos Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Kaymakamlık, oyunun Patnos Kültür Sanat Merkezi’nde oynanması için kaymakamlığa başvuran Abdullah Kartal’a oyunun “uygun” görülmediği ve izin verilmediğini belirtti.

Abdullah Kartal, kaymakamlığın yasak kararına tepki gösterdi. Kartal, ” Kürtçe kültür ve sanat etkinliklerimiz engelleniyor. Yapacağımız programda silah yok, bomba yok. Tiyatronun ne gibi izni olabilir?” dedi.

‘TİYATRONUN NE GİBİ İZNİ OLABİLİR?’
Jin News’in haberine göre, Kartal, şu ifadeleri kullandı:

“Patnos’ta ‘Qral û Travis’ adlı etkinliğimiz, Kürtçe bir tiyatro olup ülke genelinde hiçbir sorun olmadan program yapılırken Patnos’ta keyfi uygulama ile programımıza izin verilmiyor. 5 Ocak’tan bu yana izin için uğraşıyoruz. İlçe emniyetine, kaymakamlığa dilekçe verdim. Kaymakamlık dilekçemizi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vermiş ne alakaysa. Kaymakamlık ve Milli Eğitim arasında 3-4 defa ret cevap verilmiş. Kaymakamlık emniyete göndermiş, ardından güvenlik şubesine. Kaymakamlık tekrardan Ağrı Güvenlik Şubesi’ne yazı göndermiş ve sicil kaydım, senaryo ve afiş istendi. Kürtçe kültür ve sanat etkinliklerimiz engelleniyor. Programımız biletli olacaktı. Programı 17 Ocak’ta düzenleyecektik. Kısa bir süre içerisinde biletlerimizi de tüketemezdik. Bizleri Kürt dili ve kültür sanattan uzaklaştırarak toplumdan uzaklaştırılmak istendiği apaçık ortada. Yapacağımız programda silah yok, bomba yok. Tiyatronun ne gibi izni olabilir? Ama bizim program tarihinden bir gün sonra ise ilçede başka bir tiyatro düzenlendi, buna izin verildi.”

GEREKÇELİ KARAR VERİLMEDİ
16 Ocak’ta kendilerine sözlü olarak ret kararı verildiği paylaşan Kartal, “Gerekçeli karar bile verilmiyor. Kaymakamlık tarafından randevu alınıp gerekçeli kararın neden olumsuz olduğu hakkında kaymakam ile görüşmemiz istendi. Kaymakamlıkta bulunan Yazı İşleri Müdürü kaymakamın oyun için ‘uygun görülmemiştir’ kararını verdiğini söyledi” diye konuştu.

Gazete Duvar

Paylaş.

Yanıtla