Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Mimesis Haber / Bu yıl Alternatif Tiyatrolar Buluşması kapsamında düzenlenecek olan Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri etkinlikleri, iki farklı güne yayılacak.

 

29 NİSAN 2012 PAZAR / 13.00-21.30

 

Türkiye ve Yunanistan’da Gölge Oyununa Kültürel Çoğulcu Bir Bakış

2007 yılından itibaren BGST içerisindeki bir inisiyatifin girişimleriyle ve kardeş kurumlarla işbbirliği içerisinde gerçekleştirilen Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri’nin bu yılki programı Türk ve Yunan gölge oyununa dönük bir etkinlikle start alıyor. KÇTG 2012’nin bu ilk etkinliği BGST dışında Mimesis Dergisi, Tarih Vakfı tarafından yayınlanan Toplumsal Tarih Dergisi ve Tiyatro TEM işbirliği ile organize edildi. Yakın zamana kadar “Karagöz kime ait” türünden bizce anlamı olmayan sorular dışında gündeme gelmeyen gölge oyunu geleneğini, halkların birbirleriyle rekabet ettiği değil, benzerliklerini keşfettikleri ve farklılıklarının tadını çıkarttıkları farklı bir perspektiften ele almayı hedefleyen bu etkinliğe konuyla ilgilenen, tartışmak isteyen herkes davetlidir.

Yer      :Maya Sahnesi

 İstiklal Cad. Halep Pasajı (Atlas Pasajı karşısı) Kat: 2 Beyoğlu

0 212 252 74 52

PROGRAM

13.00-15.00 Panel: Gelenekselin Dönüşme Sürecinde Türkiye’de ve Yunanistan’da Gölge Oyunu

 

Ahmet Akşit Türkiye’de Modernleşme ve Karagöz üzerindeki etkileri

Peri Efe Uluslaşmaya bir başka örnek: Yunanistan’da gölge oyununun seyri

Sertan Batur Sabri Esat Siyavuşgil örneğinde Uluslaşma ve Karagöz

Çetin Sarıkartal Gölge Oyunu ve Çağdaş Gösteri Sanatlarında Gelenek ve Kopuş

Moderatör: Fırat Güllü

18.00-19.15 Oyun: Alem Buysa Kral Übü /Tiyatro TEM

20.30-21.30 Gösteri: Karagiozis Gösterisi / Ioannis Chatzis ve Anastasia Gkenidou

13 MAYIS 2012 PAZAR / 17.00-21.30

Türkiye’de Arapça Tiyatro

Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri (KÇTG) 2012’nin ikinci günü Arapça tiyatro yapan ve kendi metinlerini üreten 2 gruba ayrıldı: İstanbul’da ASİ Derneği’nde tiyatro yapan Masrah el 3ase grubu, kuşaklar arası anadil aktarımının temel sıkıntılarını işleyen Akhed Kadek [Gadanı Alayım] adlı oyunlarını ilk kez KÇTG’de sergileyecek. Ardından Hatay Ehlıddar Kültür Merkezi’nin tiyatro topluluğu Mesreh el Emel insanların yoksulluğunu anlatan, Türkiye’deki ve bölgedeki güncel/politik gelişmeleri hicveden Fıkıristan [Fakiristan] adlı oyunlarını sahneleyecek. Hatay’ın il ve ilçelerinde yapılan festivallerde şimdiye kadar 30 binden fazla seyirciyle buluşan Fıkıristan [Fakiristan] İstanbul’da ilk kez gösterilecek. Oyunların ardından gruplar tiyatro deneyimlerini, Arapça tiyatro yaparken yaşadıkları sorunları, yeni projelerini seyirciyle birlikte tartışacaklar.

Yer      : Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi (Uçaksavar Kampüsü)

 

PROGRAM

17:00 – Akhed Kadek [Gadanı Alayım] / Masrah El 3ase

19:00 – Fıkıristan [Fakiristan] / Mesreh el Emel

20:30 – Söyleşi: Türkiye’de Arapça Tiyatro

 

Paylaş.

Yanıtla