ŞARKICI/Darbenin Ortasında Oyunu İki Yıl Aradan Sonra Yeniden Sahnede!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tiyatro Kalemi’nin iki sezon önce sergilediği ŞARKICI/Darbenin Ortasında yeniden izleyici ile buluşuyor. Oyunun yazarı ve yönetmeni Kamer Yıldız Ok, Şarkıcı oyunuyla 2018 yılında; Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri ve Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde yılın en iyi yazarı ödüllerine layık görülürken aynı zamanda da yılın yönetmenine aday gösterilmişti. Ege İdea Dergi tarafından da oyun; yılın oyunu seçilmişti. Oyunun baş karakteri Melis Caba ve Lale Başara yılın en iyi kadın ve yılın en iyi yardımcı kadın oyuncu dallarında adaydılar.

Oyun 25 Haziran Cuma günü saat 19.30’da Ünal Gürel Sahnesi’nde (Alsancak) sergilenecek.

Bir İzmir hikayesi “Şarkıcı” oyunu 1980 darbesi sonrası mühürlenen bir müzikholün baş solisti Zümrüd’ün şarkı söylemeye devam edebilmek için vesika almasının zorunlu olduğu bir dönemin buruk hikayesi…

Oyunun konusu

“1980 darbesinin yasaklarının sürdüğü günlerde, metruk bir Basmane pavyonundan görünen insan manzaraları… Herkesin bedel ödemek zorunda kaldığı bir dönemde, Basmane ‘de büyümüş, sahneye çıkabilmek uğruna vesika almak zorunda kalan Zümrüd’ün; ailesi İzmir sosyetesinde, kendisi gece hayatında ünlenen Göztepeli Emin’in; dönemin baskılarına rağmen, mekânını ayakta tutmaya çalışan Eşrefpaşalı Bahri’nin;  şen şakrak, her dilin duyulduğu Ballıkuyu’da oturan eski şarkıcı Gönül’ün; insanları sıcacık tenha bir Hilal sokağında kendi davasına inanan Davud’un ve İkiçeşmelik yokuşunu çıkamayacağı zamanlarda pavyonu evi bellemiş Sırma’nın, kendi yaşamlarıyla ve darbenin gerçekleriyle yüzleşmelerine tanıklık edeceğiniz hüzünlü bir İzmir hikâyesi…”

İletişim: 0 (232) 482 03 03

Mail: tiyatrokalemi@gmail.com

Biletler: Biletinial

Paylaş.

Yanıtla