Kuzguncuk Sanat “CANLANMA-Sanat Üzerine Bir Masal” ile Sezonu Açıyor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mimesis Haber / Kuzguncuk Sanat, 2021-2022 tiyatro sezonunu “CANLANMA-Sanat Üzerine Bir Masal” ile açıyor. Oyunun prömiyeri 3-4 Ağustos tarihlerinde Van’da yapılacak.

Sait Faik Hikaye ve Orhan Kemal Roman Armağanı, Haldun Taner Öykü Ödülü, Yunus Nadi ve Cevdet Kudret Ödülleri sahibi olan, öykü ve roman yazarı Faruk Duman’ın halk masallarından uyarladığı metinler, Burhan Şeşen’in özgün besteleri eşliğinde Gizem Duman Şeşen’in sahne performansı ile hayat buluyor.

“… Bir zaman sonra, marangozun kütükle işi bitti. Sanatçı bir adım geriye çekildi, eserine baktı. Kusursuz, çıplak, bizim boyumuzda, bizden biri kadar gerçek ve olgun bir kişiydi bu, hani, uzaktaki ulumaları duyup da korkacaktı neredeyse. Marangoz gülümsedi. Bugüne kadar yaptığı en güzel heykeldi belki …”

2011 yılında kurulmuş olan Kuzguncuk Sanat “Canlanma”nın prömiyerini 3-4 Ağustos tarihlerinde Van Devlet Tiyatrosu sahnesinde gerçekleştirecek ve sezon boyunca Türkiye’nin çeşitli kentlerine turne yapacak.

Oyun Hakkında

Edebiyatçı Faruk Duman’ın halk masallarından uyarladığı “Canlanma”, birlikte Kars’a doğru  yolculuk yapan bir marangoz, bir terzi ve imamın yolculuk esnasında yaşadıkları doğa üstü bir durum karşısında düştükleri anlaşmazlıkları konu alıyor. Buradan yola çıkarak sanatçı – yaratıcı – kadın hakları – adalet kavramlarının sorgulandığı bu masalda Gizem Duman Şeşen’in anlatıcılığına Burhan Şeşen’in bu oyun için yaptığı özgün müzikler eşlik ediyor.  

Paylaş.

Yanıtla