Gomidas 40 Kişilik Koroyla Kilisede

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yolcu Tiyatro yapımı Gomidas, 40 Kişilik Lusavoriç Korosuyla 14 Ocak Cuma günü Kumkapı’daki Surp Vortvots Vorodman Kilisesi’nde.

Ahmet Sami Özbudak’ın yazıp yönettiği, Ersin Umut Güler’in süpervizörlüğünü ve prodüktörlüğünü yaptığı oyununda Gomidas Vartabed karakterine Fehmi Karaarslan hayat veriyor ve Hagop Mamigonyan şefliğindeki Lusavoriç Korosu 40 kişilik kadrosuyla performans boyunca Gomidas eserlerini seslendiriyor.

OYUN HAKKINDA

“Şarkıları dinlerken hikayeleri gördüm, her hikayede beni buldum. Kendimin okulu oldum duyduğum her ezgide. Her ağacın bir adı varmış, her insanın bir şarkısı.”

Gomidas Vartabed, Osmanlı döneminde Kütahya’da dünyaya gelmiş, yolu Eçmiyadzin, İstanbul, Berlin ve Paris’e düşmüş; Ermeni, Anadolu ve dünya kültürüne derin izler bırakmış, müzikolog, besteci ve koro şefi bir rahip. Hem Anadolu’yu hem “Müzik Kutusu” dediği Ermenistan’ı çok iyi tanıyan, ilhamını bu topraklardan alan, “sesinin duyulduğu her yer deniz kıyısı olan” bu özel sesin, Gomidas’ın yolculuğu birçok trajik hikâyeyle şekilleniyor.

1915’te Ermeni aydınlarla birlikte İstanbul’dan sürülüşünün ardından hayatının son 18 yılını sessizliğe gömülerek geçirdiği akıl hastanesinde, yakın arkadaşının ona miras bıraktığı hayalî koyunun peşinden seslenerek kendi hayat hikâyesinde sıra dışı bir yolculuğa çıkartıyor seyirciyi. Hikâyeyi Gomidas’ın ağzından dinlerken 40 kişilik topluluğuyla Lusavoriç Korosu karaktere eşlik ediyor. Türkçe ve Fransızca sahnelenen oyunda seyirci dilediği versiyonu seçebiliyor.

TARİHLER

14 Ocak Cuma 20.30

22 Ocak Cumartesi 20.30

30 Ocak Pazar 15.30/19.30

Birgün

Paylaş.

Yanıtla