Kerem Karaboğa: ‘Sahnede beden sınırlarını aşmalısınız’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Kerem Karaboğa, Almanya’nın Hamburg kentinde oyunculuk okulu öğrencileriyle, 5. Tiyatro Köprüsü Festivali çerçevesinde düzenlenen ‘Yaratıcı Beden ve Sahne Mevcudiyeti’ konulu atölye çalışması yaptı.

BRANŞINDA sayılı uluslararası otoriterler arasında gösterilen ve çok sayıda makalesinin yanı sıra kitapları da bulunan Prof. Dr. Karaboğa, Mut Tiyatrosu tarafından düzenlenen atölye çalışmasında ünlü tiyatro kuramcıları Yunan Theodoros Terzopoulus ve Rus Vsevolod Meyerhold’un nefes, beden ve ritim kontrol ve çalıştırma metotlarını baz aldı. Yüksek konsantrasyon ile bedeninin sınırlarını aşarak sahneye özgü enerjiye ulaşmanın yollarını anlatan Karaboğa, bunu destekleyici egzersizleri de katılımcılara öğretti.

‘ÖZGÜVENİNİZİ ARTIRIR’

Karaboğa, klasik Yunan dramlarından günümüzün tiyatro sanatına uzanan bir yelpazede örnekleyerek, “Göstereceğim egzersizlerle, sahnede kültürel ve geleneksel olarak kodlanmış bedenin sınırlarını aşmanız, sahne hakimiyetinizi, özgüveninizi artırır, sizden, yani oyuncudan seyirciye giden enerjiyi artırır ve oyununuzu etkili kılar” şeklinde konuştu. Karaboğa, egzersizlerin ön yargıları, içsel imgeleri ve yerleşmiş, hatta çağımızda istem dışı manipülasyona uğrayan bedene güç kazandırmayı, estetizm yaratmayı ve oyunculuk için büyük önem taşıyan insan beynindeki dönüşüm süreçlerine odaklanmayı kolaylaştırdığını söyledi.

GÜZEL BİR FIRSATI KAÇIRDILAR
Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni ve festivalin organizatörü Mahmut Canbay, Prof. Dr. İhsan Kerem Karaboğa ile festivalden sonra da atölye çalışmaları planladıklarını kaydederek, “Tiyatro, dans ve benzeri sahne sanatlarına ilgi duyan herkes hocamızdan çok şey öğrenebilir. Atölye çalışmasına Hamburg’daki Türk tiyatroculardan da katılım olmasını bekliyordum. Ne yazık ki katılan olmadı. Güzel bir fırsatı kaçırdılar” dedi.

Hürriyet

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.