Yeni Metin Tiyatro Festivali 12 Yeni Bir Heyecanla Başlıyor!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

GalataPerform tarafından 2012 yılından bu yana düzenlenen, yeni oyun yazarlarını keşfetmeyi amaçlayan, tiyatroda yenilikçi, özgün ve cesur bir alan açan Yeni Metin Tiyatro Festivali, bu yıl 12. kez, 24 Kasım – 4 Aralık tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Bu sene festival, uluslararası yapısının altını çizerek “Sınırlar Ötesi Tiyatro” kapsamında Türk yazar ve yönetmenlerle yurt dışından gelen sanatçıları buluşturduğu bir alan yaratıyor. Festival, yurt dışından birçok oyun yazarı ve yönetmenin katıldığı söyleşiler, yeni oyunlar, performanslar, atölyeler ve okuma tiyatroları aracılığıyla hem alanında yeni tartışmaların ve fikir alışverişlerinin kapısını aralıyor hem de uluslararası tiyatro sahnelerini birbirine bağlıyor.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Müdürlüğü’nün Sınırlar Ötesi Tiyatro kapsamında verdiği destekle gerçekleşen festivalin uluslararası bağlarını güçlendiren partnerleri arasında Danimarka Konsolosluğu ve Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye, Norveç Büyükelçiliği, İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Sanat Konseyi, British Council ve Portekiz Camões Enstitüsü yer alıyor. Nordik Fokus (Nordic Focus) başlığı altında Danimarka, Norveç ve İsveç’ten gelen yazar ve yönetmenlerin etkinlikleri geçen seneden beri sürdürülebilir bir yapıda devam ediyor. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi – Visit İstanbul da festivalin destekçileri arasında yer alıyor. Festivalin yurt dışından gelen yazar ve yönetmenlerinin verdiği atölyelerin sponsorluğunu ise Mey Diageo üstleniyor. Her sene Yeni Metin Atölyelerinde yazılan oyunlar arasından seçilen Senenin Oyunu ödül sponsorluğunu ise Free Stage PPA yapıyor. Ayrıca The Jungle Projesi başlığıyla Good Chance Theatre ile GalataPerform işbirliğinde gelen “The Jungle” oyun okuması ve söyleşisi de British Council Creative Collaborations desteğiyle festivale dahil oluyor. Festivalin mekan destekçileri arasında Akbank Sanat, Dasdas, Kadir Has Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi BAU PERA, Salt Galata, Postane Galata, Hope Alkazar,  Balat Monologlar Müzesi ve  Sendika Beyoğlu bulunuyor. Festivale oyun yazarlarının yeni metinlerinin oyun okumalarını sahnelemek üzere dahil olan ve kapılarını açan Beyoğlu Sahneleri arasında Asmalı Sahne, Bahçe Galata, BeReZe Gösteri Evi, Kumbaracı50, Taksim Ara Sahne ve Tatavla Sahne var. 

GalataPerform 20. Yılını Kutluyor!

2003 yılında Galata’da Büyük Hendek Caddesinde bir apartmanın birinci katında, Yeşim Özsoy tarafından kurulan GalataPerform kuruluşundan beri oyunlar, projeler, festivaller ve atölyeler yoluyla Türk tiyatrosunda yenilikçi ve çağdaş bir alan yaratıyor. 

2002 senesinde Yeşim Özsoy tarafından Ve Diğer Şeyler Topluluğu olarak kurulan tiyatro, Galata’daki mekanına geçmeden önce ve geçtikten sonra bu isim altında “Ev Kakofonik Bir Oyun”, “Aksak İstanbul Hikayeleri”, “Noter”,  “Playback”, “3. Evren” gibi oyunlarla sahnelerde ve kendi mekanında yer aldı ve ağırlıkla Yeşim Özsoy’un yazdığı yönettiği oyunları sahneledi. Yeni metinler, disiplinlerarasılık ve yeni teknolojiler üzerine yoğunlaşan tiyatro, GalataPerform’da Görünürlük Projesi (2004-2012), Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi, Festivali ve Atölyeleri gibi pek çok proje, oyun ve etkinliğe imza attı.

2006 senesinde Ceren Ercan, Mark Levitas, Dilek Altuntaş ve Yeşim Özsoy’un girişimiyle oluşturulan Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesiyle GalataPerform çatısı altında yeni yazarlar ve yönetmenlerin tiyatromuza kazandırıldığı bir denklem yaratıldı. Proje halen devam etmekte ve alana tiyatrocular kazandırmanın yanı sıra yeni ve çağdaş tiyatro konusunda tartışma alanı yaratmakta. Proje kapsamında 20’ye yakın farklı ülkeden 60’dan fazla yazar yönetmen İstanbul’a geldi, etkinliklerle tanıtıldı, atölyelerle Türk yazarlarla buluştu. Festivaller ve oyun okumaları yoluyla 100’e yakın yeni metin Türkiye tiyatrosuna kazandırıldı.

2020’de Galata’daki mekanlarından çıkan tiyatro, alanında yeni oyunlar, atölyeler ve yayınlar için bir dijital platform olan YeniPerform’u kurdu. Halen Yeni Metin Tiyatro Festivali, uluslararası etkinlikler, oyunlar ve atölyeler yoluyla seyircisine farklı platformlarda ulaşmaya devam ediyor.

GalataPerform’un Beyoğlu’nda kurulmuş olan bir tiyatro olması sebebiyle bu sene festival etkinlikleri özellikle Beyoğlu’ndaki sahnelerde ve mekanlarda gerçekleşiyor olacak.

Festival Lansmanı Postane Galata’da

Davetlilerin katılımıyla 17 Kasım Cuma günü Postane Galata’da gerçekleşecek olan Yeni Metin Tiyatro Festivali 12 lansmanında festivalin programı paylaşılacak ve GalataPerform’un 20. senesini kutlamak amacıyla hazırlanan tanıtım videosu gösterilecek. Geceye kokteyl ve müzikler eşliğinde devam edilecek.

Bu Yılın Teması ‘GERÇEK’

Her yıl farklı bir tema etrafında şekillenen festivalin bu yılki teması “Gerçek” olarak belirlendi. Festival, izleyicilere gerçekliğin farklı yönlerini çeşitli şekillerde ifade eden oyunlarla tanışma fırsatı sunacak. İklim krizi gerçeğiyle yoğrulan ve aynı zamanda dijitalleşme çağında, fiziksel dünyadan farklı sanal dünyalarla tanıştığımız, nesnel gerçekliğin gün be gün kaygan bir zeminde kaybolduğu, dünya dengelerinin, kişisel hayatların dinamiklerinin bu gerçeklik kurgularından etkilenip şekillendiği günümüzde festivalin teması tüm bu sorular ve sorunlar etrafında şekilleniyor. Oyunlar, oyun okumaları, atölyeler, söyleşiler, panel ve performanslar DasDas, Hope Alkazar, Akbank Sanat, Postane Galata, Vacilando Cafe, Bahçe Galata, Balat Monologlar Müzesi, Kadir Has Üniversitesi, Asmalı Sahne, BeReZe Gösteri Evi, Kumbaracı50, Bahçeşehir Üniversitesi BAU Pera Sahnesi, Taksim Ara Sahne, Tatavla Sahne ve Atlas 1498 Sahnesinde gerçekleşecek.

Yeni Yazarların Oyun Okumaları ve Senenin Oyunu

Her sene Yeni Metin Atölyelerinden çıkan Yeni Yazarların Oyun Okumaları ve Söyleşileri bu sene de programın odağında yer alıyor. Atölyeler kapsamında “Gerçek” temasıyla yazılan oyunlardan seçilen yazarlar arasında Ülkünur Aslan (Beğenmeyi Unutmayın), Doğukan Korkmaz (En Uzun Gece), Mehmet Salih (Off Road), Deniz Sevilay Bulut (Hepimiz Sustuğumuz Yerden Yaralıyız), Sena Işıldar (Geri Dönüş Yok), Gülperi Karademir (Her Şey Yolunda) yer alıyor. Beyoğlu’nun 6 sahnesi; Asmalı Sahne, BeReZe Gösteri Evi, Tatavla Sahne, Bahçe Galata, Kumbaracı50 ve Taksim Ara Sahne ev sahipliğinde yer alacak oyunların okumalarının ertesinde yazarlar ve yönetmenlerle söyleşi gerçekleşecek.

Her sene festival için seçilen metinler arasından belirlenen Senenin Oyunu Ödülü bu yıl genç yazar ve oyuncu Serkan Nejdet Sadıkoğlu’nun yazdığı Yangın Yeri adlı oyuna verilecek. Akbank Sanat Sahnesinde Ayşe Draz’ın yönettiği oyun okumasının ardından yazara ödülü takdim edilecek. Senenin Oyunu okuması ve ödülünü Free Stage PPA yapımı destekliyor.

Dijital Tiyatro Deneyimi ve İklim Krizi

Yeni Metin Tiyatro Festivali 12, Simon McBurney’nin Genel Sanat Yönetmeni olduğu dünyaca ünlü tiyatro Theatre Complicite’nin iklim kriziyle ilgili oyunu Can I Live (Yaşayabilir Miyim?) film gösterimiyle 24 Kasım’da açılıyor. Hikayesini sözlü anlatım, rap, tiyatro, animasyon ve bilimsel gerçeklerle dokuyan Fehinti Balogun’un iklim felaketi ile ilgili performansını içeren “Can I Live” adlı dijital oyunun film gösterimi sonrasında Ferdi Çetin moderatörlüğünde Postane Galata’da konuyla ilgili bir sohbet gerçekleşecek.

A Turma Tiyatrosu Festivalde

Festivalin buluşma noktası olan Galata’nın vegan/vejeteryan kafesi Vacilando Cafe’de, Yeni Metin Festivali 10 kapsamında okuması yapılan ve Habitus kitabevinden basılan “Turizm” oyununun yazarı Tiago Correia’nın katılımıyla hem imza günü ve kitap lansmanı gerçekleşecek hem de Porto’nun A Turma Tiyatrosu ile GalataPerform arasında gerçekleşen Yazar Misafir Programı kapsamında gelen oyuncu ve yazar Antonio Parra ve Tiago Correia ile bir söyleşi yapılacak.

The Jungle (Orman) Projesi

GalataPerfom ve Good Chance Theatre işbirliği ile gerçekleşecek olan “The Jungle” oyunun okuması festival kapsamında yer alıyor.

Londra ve New York sahnelerinde büyük başarı kaydeden Good Chance Theatre’ın “The Jungle” (Orman) adlı oyununun başrol oyuncusu Suriye kökenli İngiliz oyuncu Ammar Haj Ahmad “devised theatre” (tasarlanmış tiyatro) konusuna giriş niteliğinde vereceği oyunculuk atölyesine katılan oyuncular arasından seçilen oyuncular “The Jungle” oyun okumasında yer alma şansına sahip olacaklar.

Atölye çalışmalarına Kadir Has Üniversitesi Tiyatrosu öğrencileri ile göçmen ve Türk kökenli profesyonel oyuncuların da aralarında bulunduğu 20’nin üzerinde sanatçı katılacak. İstanbul’daki hem Türk hem de göçmen topluluklara ulaşılmasına önem verilen atölye, erişilebilir ve ücretsiz olacak.

Atölye sonrasında oyun okuması için seçilen oyuncularla birlikte provalar başlayacak ve “The Jungle” oyun okuması DasDas Açık Sahnede seyirciyle buluşacak. Oyunun okuma olarak Yeni Metin Tiyatro Festivali’nde yer almasının yanı sıra yaratıcıları da İstanbul’a geliyor. “The Jungle”ın yazarlarından ve Good Chance’in sanat direktörlerinden biri olan Joe Robertson ile tiyatronun yönetici direktörü Naomi Webb’in oyun okumasından sonra bir seyirci söyleşisi ve soru-cevap için katılımı olacak. Oyun Okuması ayrıca dijital olarak izlenebilecek.

The Jungle Projesi kapsamındaki tüm etkinlikler British Council’ın Yaratıcı İş Birlikleri Hibe Programı kapsamında desteklenmektedir.

Yazarı Joan Yago Katılımı ile Fairfly Oyunun Galası

Ekim 2022 tarihinden beri  GalataPerform bünyesinde sahne alan “Fairfly” oyunu Yeni Metin Tiyatro Festivali 12 kapsamında Katalan oyun yazarı Joan Yago’nun katılımıyla 28 Kasım Salı günü Atlas 1948 Sahnesi’nde yer alacak. Oyun sonrası gerçekleşecek kokteyl eşliğinde Joan Yago, Habitus yayınlarından çıkan oyunun kitabını imzalamak için izleyicilerle buluşuyor olacak.

Nordik Fokus ile İskandinav Ülkeleriyle Süregelen İşbirliği – Atölyeler, Oyun Okumaları, Panel ve Kitap 

Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye, Danimarka Başkonsolosluğu, Norveç Büyükelçiliği, İsveç Başkonsolosluğu, İsveç Sanat Konseyi (Swedish Art Council) değerli destekleriyle GalataPerform I Yeni Metin Tiyatro Festivali arasındaki işbirliği uzun süredir sürdürülebilirlik esasına dayanarak Nordic Focus / Nordik Fokus başlığı altında devam ediyor. Yeni oyunlara olan ilgiyi canlı tutan festivalin bu özel başlığı altında, İskandinav oyun yazarlarının yazdığı özgün oyunlar Türkçeye çevrilerek Türkiyeli yönetmenler tarafından oyun okuması olarak yönetilecek.

Danimarkalı yazar ve yönetmen fixy+foxy tiyatrosunun Genel Sanat Yönetmeni Tue Biering tarafından yazılan Rocky! Kaybedenin Dönüşü adlı oyununu Noyan Ayturan, Norveçli oyun yazarı Kristofer Blindheim Grønskag tarafından yazılan Mesafe’yi Yelda Baskın, Danimarkalı oyun yazarı Marie Bjorn tarafından yazılan Kıyamet adlı oyunu Okan Urun,  İsveçli oyun yazarı ve Riksteatern Tiyatrosunun Sanat Yönetmenlerinden Malin Axelsson tarafından yazılan Müdür’ü Mert Öner yönetecek. Oyunlar festivalin son  günü olan 3 Aralık Pazar günü Dasdas İstanbul’un Açık Sahnesinde olacak. Tüm oyunlardan sonra misafir yazarlarla söyleşiler gerçekleşecek.

Ayrıca Hope Alkazar’da gelen konukların düzenleyeceği atölyeler ve BauPera’da da tüm misafir yazarlarla birlikte “Nordik Fokus – Yeni Gerçeklikler” başlıklı bir panel gerçekleşecek. Katılımcılar her bir yazar ile ayrı bir tanışma atölyesine katılma fırsatı yakalayabilecek. “Yeni Gerçeklikler” perspektifinde yazarların oyunlarıyla bağlantılı olarak Festival Direktörü  Yeşim Özsoy ile Atölye ve Proje Direktörü Ferdi Çetin moderasyonunda bir panel gerçekleşecek.

Habitus Yayınevi tarafından tüm oyunlar Nordik Oyunlar başlığı altında toplu olarak basılacak. 

Kayıp Sahnelere Yolculuk

Festivalin en biricik performansı GalataPerform’un Kuledibi’ndeki 17 sene boyunca ikamet edip 2020’de ayrıldığı evinin önünde başlayacak. Tepebaşı Dram Tiyatrosu, Elhamra Tiyatrosu, Naum Tiyatrosu, Venüs Tiyatrosu, Küçük Sahne’nin bir zamanlar yer aldığı lokasyonlar bir rehber eşliğinde ziyaret edilecek. Katılımcılar İstanbul’un sahne tarihini solurken, audio kulaklık ile oyuna dahil olan yazarların (Yazarlar: Şirin Gürbüz, Itır Karabulut, Ömer Kaçar, Özge Korkmaz, Ülkü Oktay ve Şenay Tanrıvermiş) yazdığı hikayeleri dinleyecekler.  Kayıp Sahnelerin yolculuğunda seyirciyi sürprizler de bekliyor.

24 Kasım – 4 Aralık tarihleri arasında zengin bir programla sınırlar ötesi tiyatro deneyimleri sunan Festivale tüm tiyatro severleri ve sahne sanatları ile ilgilenen herkesi davet ediyoruz.

Yeni Metin Tiyatro Festivali’nde kimi etkinlikler biletli, kimi etkinlikler de ücretsiz olarak gerçekleşecek. Tüm program ücretli ve ücretsiz etkinlikleriyle tiyatrolar.com üzerinden takip edilebilecek. Ayrıca festivalle ilgili bilgilere galataperform.com ve GalataPerform sosyal medya hesaplarından ulaşabilir.

Yeni Metin Tiyatro Festivali 12’nci senesinde, GalataPerform’un 20. Yılını kutlarken Türkiye’nin oyun yazarlığına odaklanan tek festivali olarak, yeni yazarları, yönetmenleri tiyatro profesyonelleri ile buluşturmaya ve çağdaş metin yazarlarının görünürlüklerini arttırmaya devam etmeye, tiyatro alanında yeniye yer açmaya devam edecek.

Festival programına ilişkin detaylar için tıklayın: https://galataperform.com/festival/yeni-metin-tiyatro-festivali-12/

 

Paylaş.

Yanıtla