Odunpazarı Belediye Tiyatrosu’ndan Yeni Oyun: Hasret-1944 Kırım Tatar Sürgünü

Pinterest LinkedIn Tumblr +

[Mimesis Haber] Odunpazarı Belediye Tiyatrosu’nun yeni oyunu olan “Hasret-1944 Kırım Tatar Sürgünü“nün basın bültenini sizlerle paylaşıyoruz.

Odunpazarı Belediye Tiyatrosu bir ilke daha imza attı… 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü bugüne kadar prodüksiyonel anlamda yapılan ilk tiyatro eseri “Hasret” oyunu ile perde açtı… Tüm oyunları ile kapalı gişe perde açan Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, yeni oyunu “Hasret 1944 Kırım Tatar Sürgünü” ile de 23 Şubat 2024 tarihinde dünya prömiyeri yaparak seyircisi ile buluşmaya başladı.

Hasret… 18 Mayıs 1944 gecesi vatanlarına Hasret bırakılanların hikayesi… Hem de 15 dakikada… 15 dakika… Sadece 15 dakikada, ne alabilirsiniz yanınıza? Hayatınızın hangi parçasını çeyrek saate sığdırabilirsiniz? İşte çeyrek saatle başlayan, acı yüklü vagonların taşıdığı uzun, upuzun bir yolculuk hikayesi bizim anlattığımız… Yaşamak için, unutmamak için, dönmek için verilen büyük bir mücadelenin hikâyesi…

Genel Sanat Yönetmenliğini Elçin E. Karaahmet’in yürüttüğü projenin tasarımını Ceren Tüysüz, Çiğdem Öztürk, İpek Uzkalan ve Hüseyin Demir uzun bir çalışma sonrası tamamladı. Oyunu Derya Dobrişan kaleme alırken, yönetmenliğini Elçin E. Karaahmet, Süleyman Karaahmet birlikte üstlendiler. Dekor ve kostüm tasarımını Çiğdem Öztürk, ışık tasarımını Hüseyin Tokyol ve orijinal müziklerini ise Hüseyin Demir yaptı. Oyunda Ceren Tüysüz, Ferhat Karataş, Hüseyin Demir, İpek Uzkalan ve Tuğçe Güney rol alıyorlar.

Oyun Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde sezon boyunca seyirci ile buluşacak. Oyunun biletleri Hasan Polatkan Gişe ve Biletinial uygulamasından temin edilebilir.

Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız sözü ile biten ve bunu kendine misyon edinen “Hasret” oyunu birçok ilde turne de yaparak 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nü ve bu acıyı yaşayan tüm ulusların hikayesini tiyatro eseri olarak anlatmaya, sahnelemeye devam edecek…

Paylaş.

Yanıtla