Tophane’de ‘Olağandışı Bir Mahalle Turu’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hikayemiz pekçok kişi için bilindik: Tophane bir dönüşüm içerisinde. Birbiri ardına açılan sanat galerileri, bienal mekanlari, hostelleri ve butikleri ile Tophane Istanbul’un yerli ve yabanci turistleri icin bir ‘keşif’ noktasi olarak görülüyor.

11. İstanbul Bienali’nden tanıdığımız sanatçı ve gazeteci Işıl Eğrikavuk, tiyatro oyuncusu Sevinç Üçok ortaklığı ile ürettiği “Olağandışı Bir Mahalle Turu” projesinde Tophane’yi varolan dinamiklerinin üzerine yeniden kurgulayarak görünür kılıyor. Mahallede yaşanmış hikâyelerin ve üretim biçimlerinin altı kara bir mizahla çizilirken, katılımcılar da mahallede yaşanan bu değişim içindeki kendi paylarını sorgulamaya çağırılıyor.

29 Mayıs, 5 ve 12 Haziran Cumartesi günleri, saat 12.00 ve 13.30’da Tophane Tütün Deposu’nun avlusunda başlayacak olan performans 1 saat 15 dakika sürecek. İzleyiciler, iki veya üçer kişilik gruplara ayrılıp, ellerindeki kılavuzlar yardımıyla Tophane’de yer alan 10 mekânı gezecekler. Tüm bu mekânlarda sanatçıların beraber tasarladıkları performanslar ve enstalasyonlar görülebilecek.

Bir mahalle içinde birbirinden bağımsız görünen etkileşim alanlarını ve insanları bir araya getirip, seyirciyi de bu döngünün içinde yer almaya çağıran performans, kısa sureli bir keşif gezisinden çok, gerçek ve kurgunun hikâyeler ve tanıklık yolu ile birbirine karıştığı bir oyun niteliğinde.

Mahalle Turu Projesi, 29 Mayıs, 05 ve 12 Haziran tarihlerinde saat 12.00 ve 13:30’da Tophane’de gerçekleştirilecek. Her bir tur 1 saat onbeş dakika sürecek.

Proje hakkında kısa kısa

  • Performans Tophane’de 10 mekânda gerçekleştirilecek.
  • Tophane esnafı projenin bir parçası olarak performanslarda yer alacak.
  • Tur, aynı gün içinde 2 kez gerçekleşecek ve her bir tur 1 saat 15 dakika sürecek.
  • Turun başlangıç noktası Tophane’de yer alan Tütün Deposu olacak
  • Adres: Lüleci Hendek Caddesi Koltukçular Çıkmazı No:1 Tophane
  • Katılım ücretsizdir.
Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.