Çocuklar İçin Online Tiyatro

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Korona adımı: Müzeler ve çocuk tiyatrolarının linkleri Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü sitesinde.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk Kovid-19 nedeniyle çocukların evde geçirdiği vakti keyifli ve verimli hale getirmek için müze ve çocuk tiyatrolarının linklerinin Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün web sayfasında yayımlandığını duyurdu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, çocukların eğitim hayatlarına katkı sağlamak, evlerde sıkılmadan hoş vakit geçirmelerine imkan vermek amacıyla ülkedeki müzelerin sanal olarak gezilebileceği, çocuk tiyatrolarının seyredilebileceği linkleri derlediklerini bildirdi.

İnternet sayfasında kültür sanat tarihinin en önemli eserlerinin sergilendiği müzeler ile çeşitli illerdeki Devlet Tiyatroları’nın sahnelendiği oyunlara ücretsiz ulaşılabileceğini belirten Selçuk, “Online müze ve tiyatroların, çocuklarımıza eğitici ve eğlenceli aktivite fırsatı sunmasını umuyorum” ifadesini kullandı.

NASIL ULAŞILABİLECEK?

Bakan Selçuk, sanal olarak gezilebilecek adreslere Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasındaki “Çocuklar İçin Online Kültür, Sanat, Bilgi” başlığından ulaşılabildiği bilgisini verdi.

İnternetten ulaşılabilecek çocuk tiyatroları ve müzeler:

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun Turta Girmemiş Orman, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun Tembel Memiş, Papağan Kaçtı, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nun Çizmeli Kedi, Erzurum Devlet Tiyatrosu’nun Dünyanın Eski Zamanlarında, İzmir Devlet Tiyatrosu’nun Eşek Kulaklı Kral Midas, Bursa Devlet Tiyatrosu’nun Sinco Akıllı Sincap ve Van Devlet Tiyatrosu’nun Mikrobik ile Gribik adlı oyunları Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün sayfasından ulaşılabilen tiyatro oyunları arasında yer alıyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Ayasofya Müzesi, Antalya Müzesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Burdur Arkeoloji Müzesi, Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi, Efes Müzesi, Isparta Müzesi, Kapadokya Açık Hava Müzesi, Kars Müzesi, Konya Mevlana Müzesi, Mardin Müzesi, Uşak Arkeoloji Müzesi ve Zeugma Mozaik Müzesi’ne de aynı internet sayfasından ulaşılabiliyor.

Dolmabahçe ve Topkapı saraylarının da online olarak gezilebileceği platformda, Ankara, Bursa, Sivas, Gaziantep ve Eskişehir gibi kentlerin önemli mekanları da ziyaret edilebiliyor.

Gazeteduvar

Paylaş.

Yanıtla