Oyunbaz’dan Martı

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Oyunbaz, sezonu MARTI ile açıyor. 17.Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde “Anton Çehov’a Selam” başlığı altında sahnelenen Martı, 2010-2011 sezonunda sahnelenmeye devam ediyor.

 Yönetmenliğini Abdullah Cabaluz’un üstlendiği oyun; Ataol Behramoğlu çevirisi esas alınarak Behçet Necatigil ve Mehmet Özgül çevirilerinden derlendi. Oynadığı sezonlarda pek çok olumlu eleştiri alan ve “Vasıf Öngören Özel Ödülü”ne değer görülen Martı, Anton Çehov’un ve Dünya Tiyatro tarihinin en önemli eserlerinden biri kabul ediliyor.

 Oyun Üzerine

Yıkılmaya yüz tutmuş çarlık Rusya’sının son demlerinde, kentleşme ve sanayileşmenin dayattığı değişimin bunalıma sürüklediği aydınlar ve küçük burjuva sınıfı… Çehov’un “öfkelenerek ve acıyarak bakıyorum” dediği oyun kişileri işte bu sınıfa ait, düşmüş toprak soylularıdır. Eylemsizlik içinde uyurgezer gibi yaşayan bu insanların diyalogları yaşamaya, bir şeyler yapmaya karşı duyulan güçsüzlüğün, can sıkıntısının çevresinde dolanır durur. Ruhları, Konstantin Treplev’in vurduğu martı kadar ölü olan bu insanlar, o zavallı martı kadar şanslı değildirler. Çünkü onlar ne yaşamaktadırlar ne de ölüdürler.

Program

15 Ekim 2010, Cuma / 20:30

31 Ekim 2010, Pazar / 16:00

 Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Tiyatro Salonu

 Bilgi için: (531) 888 62 31

Oyunbaz

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.