BGST Tiyatro “Kim Var Orada”yı Sahneden Naklen Sergileyecek

Pinterest LinkedIn Tumblr +

BGST Tiyatro “Kim Var Orada”yı 19 Mart Cuma 21:00’de sahneden naklen, canlı sergileyecek.

Modern Türkiye tiyatrosunun kurucu ismi Muhsin Ertuğrul’un hayat hikâyesini anlatan Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet’i pandemi koşullarında sahneden naklen seyirci ile buluşuyor. Moda Sahnesi’nin canlı yayında tiyatro programı kapsamında oyun 19 Mart Cuma 21:00’de seyirci ile buluşacak. İngilizce altyazı ile oynanacak olan oyun dünyanın her yerinden seyredilebilecek. Oyun, Muhsin Ertuğrul’un hayat hikayesini sahnelerken Osmanlı’dan Cumhuriyet’in ilk zamanlarına uzanan tiyatro sahnelerimizin dönüşümünü tartışmaya açıyor.

Muhsin Ertuğrul. Rejisör, oyuncu, yönetici ve yapımcı. “Yarın kıyamet kopacağını bilsem yine de bugün bir sahne açardım” diyen bir sanatçı.  Kimilerine göre ustasız usta, kimilerine göre ise otoriter bir tek adam, yahut batı taklitçisi… Bu yaşlı adam oturmuş, anılarını yazıyor. Belki de tiyatromuzun tarihini yazıyor. Ve yazarken ona iki hayalet eşlik ediyor. Eşlik etmekle kalmıyor, tarihin yazılmasına katkıda bulunuyorlar. Dahası bu işe Shakespeare’in Hamlet’ini de ortak ediyorlar. Türkiye’de ilk kez Hamlet’i oynayan ekip şimdi de birlikte son kez Hamlet’i oynayacaklar. Muhsin Bey’in son Hamlet’ini.

Hayaletlerden biri Muhsin Bey’in ilk hocam dediği Ermeni aktör Vahram Papazyan. Onun sayesinde madalyonun diğer yüzüyle, Ermeni sanatkarların mirasıyla yüzleşiyoruz. Diğeri ise hayal ürünü bir kadın; Latife Hanım… Onun hikayesi ise önünde yürüyecek yol olmayan, yürüdükçe arkalarında yol bırakan ilk kadın oyuncularımızın sahneye çıkma serüvenlerini anlatıyor.

Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet’i oyuncu kadrosunda Banu Açıkdeniz, Cüneyt Yalaz ve İlker Yasin Keskin yer alıyor. Oyunun yazım sürecinde ve rejisinde oyuncu kadrosunun yanı sıra Özgür Eren de yer aldı. Projenin danışmanlığı ise Ömer Faruk Kurhan yaptı. Oyunun müzikleri Aybars Gülümser’e, ışık tasarımı Levent Soy’a ait.

Pek çok önemli tiyatro ödüllerine aday gösterilen Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet’i, 41. İsmet Küntay Ödülleri tarafından yılın yerli oyun yazarı ödülünü oyun kadrosuna getirdi Aynı zamanda 21. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri ve 16. Direklerarası Seyirci Ödülleri Cüneyt Yalaz’ı yılın en iyi erkek oyuncusu ödülüne, İlker Yasin Keskin’i ise en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne layık gördü.

E-bilet: https://www.modasahnesi.com/kim-var-orada-bgst

Telefon: 0216 330 58 00

Tanıtım filmi:

Paylaş.

Yanıtla