Sanatçılar Tehditlere Boyun Eğmeyecek

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hakkında 3 yıl 1 ay hapis cezası verilen Hozan Canê kendi şahsında Kürt sanatçılara göz dağı verildiğini belirterek ‘bu baskılarla sanatçıları korkutulamazlar’ diye konuştu.

Kürt sanatçı Hozan Canê, 23 Haziran 2018 tarihinde Edirne’nin Enez ilçesinde gözaltına alındı. Hozan Canê, DAİŞ’in Êzidîlere yönelik saldırılarını konu alan “74’üncü Şengal Fermanı” filminde elinde silah olan bir sahne gerekçe gösterilerek, “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklandı. Bir süre Edirne Cezaevi’nde tutulan Hozan Canê, daha sonra İstanbul’da bulunan Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Hozan Canê, yaklaşık iki yıl boyunca tutuklu kaldı ve yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Canê, tutuklu bulunduğu süreçte avukatları aracılığıyla hakkında verilen cezaya itiraz etti. İstinaf Mahkemesi, Ağustos 2020 tarihinde “örgüt üyeliği” suçlamasına dair “açık ve net kanıtlar görülemediğine” hükmetti. Canê, kararın ardından 1 Ekim 2020 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

3 yıl 1 ay 15 hapis cezası

Yeniden başlayan yargılamanın karar duruşması, dün Edirne 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Hozan Canê’ye ait olduğu iddia edilen sanal medya paylaşımları ile müzik kliplerinin konusu gerekçeleriyle, “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla 5 yıl ceza verdi. Mahkeme, Canê’ye verdiği cezayı, “Yardımın niteliği, adli sicil kaydı, yargılama esnasındaki davranışlarını” göz önünde bulundurarak, 3 yıl 1 ay 15 güne indirdi.

 4 yılımı çaldılar

Hakkında verilen cezaya dair konuşan Hozan Canê, yargılanmasının “hukuka aykırı” olduğunu söyledi. Hozan Canê, haksız yere tutuklandığını ve bundan kaynaklı 4 yılının “çalındığını” ifade etti. Hozan Canê, “Sanatımdan, toplumumdan, ailemden ve sevdiklerimden uzak kaldım. Bütün hayatımı çaldılar. Bu yargılama sanatımı da çok kötü etkiledi. 4 yıl sahnelerden uzak kaldım” dedi.

 Sanatçıları korkutamazlar

Hapis cezasıyla kendi şahsında Kürt müziği, sanatı ve kültürüyle ilgilenen sanatçılara göz dağı verildiğini kaydeden Hozan Canê, bu baskılarla sanatçıların korkutulamayacağını ifade etti. Kürt müzisyenlere dönük tehditlerle boyun eğmeyeceğini vurgulayan Canê, cezaya itiraz edeceğini aktardı. Hozan Canê, hem yargılama hem de tutuklu bulunduğu süre içerisinde maruz kaldığı hak ihlallerini ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacağını belirtti.

Yeni Yaşam Gazetesi

Paylaş.

Yanıtla