ŞanoWan 3. Tiyatro Festivali Amini’ye Adandı

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ŞanoWan tarafından düzenlenen 3’üncü Tiyatro Festivali, İran’da katledilen Jîna Mahsa Amini şahsında tüm direnen kadınlara adandı

Van’da tiyatro faaliyeti yürüten ŞanoWan’ın “Ew roj wê hile, ew bihar wê bê” şiarıyla yapacağı tiyatro festivali başladı. Salonun tamamen dolduğu tiyatro oyununa, 30 yıllık siyasi tutuklular, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) seçimlerine sarı listeden başkan adayı olan Faruk Biner ile çok sayıda yurttaş katıldı. Katılımcıların büyük kısmı, geleneksel elbiseler ile tiyatro gösterimine katıldı.

“Kulîlkên Hişk” sergisi ile başlayan festival, Dengbêj Usiv’in söylediği dengbej ve sonrasında söylediği oyun havaları ile katılımcıların halayı takip etti. Halay sonrası, tiyatro için seyirciler salona geçti. Tiyatro gösterimi öncesi kısa bir konuşma yapan ŞanoWan oyuncusu Perinaz Delazy, festivali “İran ahlak polisi” tarafından katledilen Jîna Mahsa Amini şahsında tüm direnen İran ve dünya kadınlarına adadıklarını söyledi.(Haberin devamı için tıklayınız…)

Paylaş.

Yanıtla