Bir Irkçılık Hikâyesi “Çingene Boksör”

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bir sporcunun gözünden Nazi Almanyası’nda ırkçılığın hikâyesini anlatan Çingene Boksör, 5 Ekim 2022 Çarşamba günü Müze Gazhane Meydan Sahne’de prömiyerini yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Rike Reiniger’in yazdığı, Gülen İpek Abalı’nın çevirdiği, Cafer Alpsolay’ın yönettiği Çingene Boksör adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor. “İstanbul Klasiklerle Buluşuyor” temasıyla açıklanan 2022-2023 sezonunun yeni oyunu Çingene Boksör, 5 Ekim 2022 Çarşamba günü 20.30’da Müze Gazhane Meydan Sahne’de prömiyerini yapıyor.

1920’lerin boks yıldızı Johann Wilhelm Trollmann’ın trajik yaşantısından yola çıkılarak yazılan oyun, kurgusal bir karakter olan Hans’ın tanıklığıyla seyirciye aktarılıyor. Çocukluk dönemlerinde tanışan ikili, güçlü bir arkadaşlık bağıyla yılları geride bırakır. Kendine has stiliyle yıldızlaşan çingene boksör Ruki, Nazi Almanyası’nın faşizan politikalarına ve ayrımcılığa maruz kalır. Almanya Şampiyonu olsa da bu unvan kendisine verilmez ve hep kaybetmeye mahkûm edilir. (Haberin devamı için tıklayınız…)

Paylaş.

Yanıtla