Figüran Sözleşmeli Sanatçılar: Eşit İşe Eşit Ücret

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Devlet Opera ve Balesi’ndeki figüran sözleşmeli sanatçılar “eşit işe eşit ücret” ve kadro taleplerini yineleyen bir açıklama yayınladı.

Devlet Opera ve Balesi’ndeki (DOB) “Figüran Sözleşmeli Sanatçılar” çalışma şartları ve taleplerine dair bir açıklama yaptı. Geçtiğimiz sene kamuda çalışan sözleşmeli personellerin kadroya atanması konusunda çıkarılan yeni yasa kapsamında DOB’daki çalışma arkadaşlarının kadroya atandıklarını fakat onlarla aynı mesleği yapan, aynı iş yüküne ve aynı çalışma saatlerine sahip figüran sözleşmeli sanatçıların kapsama dahil edilmediğini ve kadroya atanmadıklarını hatırlattılar.

“FİGÜRAN SÖZLEŞMESİ, EMEK SÖMÜRÜSÜNÜN SANATTAKİ KARŞILIĞI”

Sözleşmedeki unvanlarının figüran olmasına rağmen yaptıkları işin figüranlık olmadığını belirten sanatçılar, “Her birimiz figüran sözleşmesi adı altında kendi alanlarımızda sanatımızı icra ediyoruz fakat yoğun çalışma koşulları altında, güvencesiz bir şekilde ve oldukça düşük bir ücretle çalışıyoruz. Kadrolu sanatçılarla aynı mesleği yapan, aynı iş yüküne sahip olan, haftanın 6 günü çalışan, sahnelenen eserlerde sanatçı olarak görev alan fakat daha kötü özlük haklarıyla ve yarısı oranında maaş alarak çalışan bizler emeğimizin karşılığını alamıyoruz. İmzaladığımız figüran sözleşmesinin, emek sömürüsünün sanattaki karşılığı olduğunu belirtmek istiyoruz” dedi.

“EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET”

Haklarını kazanmak için mücadelenin gerekliliğini vurgulayan figüran sözleşmeli sanatçılar, “Hayalini kurduğumuz sanat ortamının, herkesin emeğinin karşılığını alabildiği ve özgürce üretebildiği koşullarda gerçekleşebileceğini düşünüyoruz. Tüm bunların da ancak meslektaşlarımızla ve tüm sanat emekçileriyle yan yana gelerek, birlikte mücadele ederek mümkün olabileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadro taleplerini yineleyen figüran sözleşmeli sanatçılar, “Emeğimizin karşılığını alabilmek ve haklarımızı kazanabilmek için eşit işe eşit ücret ilkesini savunuyoruz” dedi.

EVRENSEL

Paylaş.

Yanıtla